Poštovani doktore!
    Pre dve godine imao sam za kratko vreme tri put visok krvni pritisak 180/110. Nakon toga izvršio sam eho preglede, krvna slika i 24 časovna mokraća i sve je bilo uredu, osim što osećam zujanje u ušima. Posle ovoga lekar mi je prepisao enap 2x20mg i amlopin 2x0.5 gr. Posle ovoga godinu i po dana nisam imao većih problema sa pritiskom a idem na redovite kontrole svakih 6 meseca. Iako na svaku kontrolu napominjam da osećam zujanje u ušima, lekar kaže da nije to ništa. Od pre dva tri meseca imam probleme sa spavanjem. Matični lekar mi je prepisao sanval i rekao da je od preopterećenja ali posle prestanka tablete nakon nedelju dana opet isto, spavam površno i kao da ti je mozak napet non stop misliš na nešto. Sada uzimam helex 2x 0.25 i osećam se nešto bolje oko spavanja. Pre deset dana opet se ponovilo dva put za nedelju dana sam imao isti pritisak 180/110 i to uglavnom ujutro oko 2-3 sata pri spavanju. Sada osećam bolove na obe noge stopala i obe ruke na dlanova. Pitanje je da li sve ovo povezano sa pritiskom i cirkulacijom ili je nešto drugo.
    Hvala

    Odgovoreno: 23. 05. 2009.
    • Poštovani,
      bolovi koje opisujete u rukama i nogama ne liče na tegobe koje bi dala hipertenzija. Ako je povišen pritisak definitivna dijagnoza, onda treba naći terapiju koja će ga držati ispod 140/90mmhg, a ako povremeno skače nešto vas uvodi u to a to nešto je najčešće stres ili napetost. Sedativi bi pomogli ali znajte, lekovi za pritisak su efikasni dok se uzimaju. Ne duže.