Poštovani,
    imam 38g, 54kg, 168cm, majka dvoje dece ali sam veoma uplašena. Poslala sam pitanje marta ali mi nije odgovoreno. Osećam povremeno preskakanje srca i kada legnem, i kada sedim i kada šetam znači nema pravila i to je kao kada mi se nešto preokrene u grudima ili jači udarac pa onda nastavi da normalno radi. Ne guši me, nemam vrtoglavicu, ne zamaram se i nikada nisam kolabirala. Od rezultata imam: kks je u granicama normale, ekg normalan, holter ekg: sve vreme sinusni ritam sa tolerantnom komorskom frekvencom, bez malignih poremećaja srčanog ritma, bez sprovodnih smetnji, i bez promena u smislu miokardne ishemije. Ultrazvuk srca veličina leve komore, debljina miokarda iu kontraktilna funkcija su u granicama normale. Postoji lako ugibanje prednjeg kuspisa sa minimalnom mitralnom insuficijencijom. Veličina leve predkomore je u granicama normale. Koren aorte i kuspisi zalistka ne pokazuju promene, veličina desne komore je u granicama normale, nema perikardnog izliva. Dimenzije srčanih struktura lvdd 48,6mm, lvds 25,3mm, fs 48, 4%, ef 70%, ivsd 10,2mm, pwd 9,61mm, la 24,3mm, ao 32,8mm. T3, T4, tsh u granicama normale i ultrazvuk abdomena, žlezde, sve je normalno. Pošto sam ja zdrava prema ovim silnim rezultatima a imam te simptome zbog kojih sam ja na svoj zahtev sve to odradela kažite mi molim vas koliko su opasna ta preskakanja plašim se jer sam sama sa decom da mi se nešto ne desi strašno jer je veoma neprijatno kada to osetim i uspaničim se. Da li da pijem neke tablete za smirenje? Čitala sam o tim ekstrasistolama i znam da kod zdravog srca nije strašno ali želim da čujem vaše misljenje jer ste vi vrhunski stručnjak.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 10. 05. 2009.
    • Poštovana,
      Holter u granicama fiziološkog. Eho srca u granicama normale, bez patoloških naznaka. Ekstrasistole se mogu javiti u puno situacija bez bolesti: previše nikotina, alkohola, hronični ili akutni stres, obilni obrok, gubitak elektrolita znojenjem ili stolicom, uzimanje nekih vrsta hrane.Sedativi se i propisuju u ovakvim situacijama jer je nervoza najverovatniji razlog za vaše tegobe. To ne mora biti nešto što se dešava tog trenutka, stres se često akumulira.