Poštovani,
    moja drugarica je pre 4 nedelje završila u bolnici. Dijagnoza je cardiomyopathia dilativa com. postpartalis. Dobila je određenu terapiju ali o samoj bolesti su joj vrlo malo rekli. Zanima me o čemu se zapravo radi, koliko je opasna ta bolest i kako bi ona trebala da se ponaša ubuduće. Napominjem da ima 35 godina, celog života je veoma gojazna (može se reći ekstremno), imala je 2 porođaja, poslednji pre 4 meseca. Prvi porođaj, pre 6 godina bio je veoma bolan i naporan, trajao je 2 dana i dugo se oporavljala posle toga. Nedavno je ostavila cigarete i veoma je fizički aktivna (briga o maloj deci i celom domaćinstvu) nadam se da imate dovoljno informacija da joj malo razjasnite o čemu se zapravo radi.
    Veliko hvala unapred

    Odgovoreno: 10. 05. 2009.
    • Poštovana,
      Radi se o oboljenju srčanog mišića koje se može javiti u poslednjem mesecu trudnoće ili do par meseci nakon porođaja a manifestuje se srčanom slabošću. Ako ne bude dobro reagovala na terapiju prognoza može biti loša. Ako ne dođe do oporavka srčanog mišića i ako dilatacija tj. uvećanje leve komore ostane, mora redukovati fizičku aktivnost, smanjiti unos soli i tečnosti, smanjiti težinu i uzimati lekove celog života.
      pozdrav