Poštovani doktore Perišiću, posle emisije na TV5 odlučio sam da vam se  obratim jednim pitanjem.  Star sam 53god. Imam problem sa povećanim krvnim pritiskom i to samo u  večernjim časovima. Zbog toga sam se obratio kardiologu u DZ, i on je  konstatovao anginu pektoris. Meni je to bilo sumnjivo pa sam resio da  napravim jos jedan pregled u Varnavi. Uradio sam ultrazvuk srca i  pregled vertebralnog sliva. Sve je bilo u redu. Postoji nešto slabija  relaksacija leve pretkomore. Prof. dr. Milan Pavlović je pogledao nalaze  i konstatovao da je fizički nalaz pluća i srca u granicama normale.  Dijagnoza je bila "Hypertensio arterialis, Syndroma hypercineticum".  Terapija je dijeta sa manje soli i manje životinjske masti; tablete  Concor a 5mg 1/2 ujutru i Cardiopirin 100mg 1 ujutru.Preporučena je  kontrola pritiska. Kontrolisao sam pritisak svakodnevno, ujutru i uveče,  uvek u isto vreme (7 tj 19h). Vrednosti pritiska su bile oko 120 sa 70,  puls oko 60. Problem nastaje kasnije uveče kada mi pritisak poraste i do  140.  Za to vreme 2 puta sam uradio kontrolu krvi koja je pokazala da je sve  u redu, sve vrednosti su bile u granicama normale (i trigliceridi i  holesterol). Godinama ne jedem masnu hranu, ne pusim, ne pijem. Dnevno  prepešačim u proseku 5 do 6km. Ne zamaram se ni pri većim fizičkim  naporima.  Dakle moje pitanje je: koje je vaše mišljenje? Zbog čega mi pritisak  uveče toliko poraste?

    Odgovoreno: 03. 02. 2008.
    • Taj porast krvnog pritiska koji Vi opisujete (do 140mmHg) je još uvek u  fiziološkim granicama i ne predstavlja nikakav atak na organizam. S  obzirom da imate malu dozu leka (1/2 tablete ujutru) u večernjim satima  je efekat leka već dosta opao pa to može biti razlog zašto je pritisak u  to vreme nešto veći. Može biti i posledica uzimanja tečnosti ili soli.  Ali, po meni, taj porast pritiska Vas ne ugrožava i ne opterećujte se  njime.