Zovem se Milan Stojanovic. Imam 25 godina. Trudim se da vodim zdrav nacin zivota (koliko je to moguce), redovno idem u teretanu, vozim bicikl, ponekad trcim, hranim se vise-manje zdravo. Vec nekoliko dana imam cudne simptome, koji me pomalo zabrinjavaju. Imam povremeno blagu tahikardiju (85-90 otkucaja u minuti), blagu hipertenziju (135/80) i "preskakanje srca". Malo sam konsultovao udzbenike i ovo najvise lici na supraventrikularne ekstrasistole. Znaci, srce preskoci, usledi blaga pauza i onda ponovo nastavi. Ne osecam nikakve bolove u predelu grudne kosti, jednostavno je u pitanju neprijatan osecaj i nervoza koju izaziva. Naglasavam da mi se ovo pojavilo pre 2-3 dana, ponekad po nekoliko sati ne osecam nista i onda se ponovo javi (nekad jednom u deset minuta, nekad 2-3 puta u minuti). Nisam jos posetio lekara, jer nemam overenu knjizicu. Interesuje me koliko ovo moze da bude ozbiljno i sta po Vama moze da bude uzrok. Citao sam da neki ljudi imaju ove simptome dugo i da nij! e nadjen pravi uzrok, ali uglavnom se sumnjalo na stres, unos velike kolicine kafe, pusenje i sl. Kod mene se ovi elementi (osim mozda blagog stresa) mogu iskljuciti. Unapred hvala. Milan

    Odgovoreno: 20. 03. 2007.

    • Poštovani Milane, medicinski izvori koje si koristio su dobri pa si dao i najveći deo odgovora. Pošto je preostao samo stres, terapija može biti male doze sedativa i eventualno male doze beta blokatora, na primer Presolol 1/4 ili 2 puta 1/4.