Poštovani doktore,
    Imam pitanje za Vas. Naime ja sam Vam već pisao pre par nedelja, ne znam da li ste dobili moj mail ali ja odgovor nisam dobio. Sa velikom molbom i veeeelikim strahom bih Vas molio da mi odgovorite na predstojeće pitanje. Imam 22 godine bolujem od dečije paralize od rođenja. Vec 4-5 meseci povremeno i ponekad imam preskakanje srca, peckanje u grudima, i slabiji bol. Naime pred kraj prošle godine a ranijih godina imao sam problema sa j akim presecanjem pod rebrima i u grudima. Bio sam kod lekara koji me je pregledao i ustanovi da nema potrebe za ekg-om jer je to najverovatnije od kičme zbog moje bolesti od rođenja, a inače sve mi kasni pa tako i pubertet pa me je tek pre 3 godine malo počeo vatati. Moje konkretno pitanje za Vas je: da li lupanje srca koje se dešava iz čistog mira kada sedim ili ležim može da znači nešto jako opasno, i koliko je to opasno za zdravlje i život? To lupanje osetim da traje kao 15 i više otkucaja ili preskakanja. Ne svaki dan ali ponekad i samo od sebe ili ako sam zabrinut. Inače nekada kada mi ne lupa mogu da odradim dosta stvari i da se dosta umorim a da ne osetim preskakanje srca. Nekada kada se umorim i kada se pipnem po grudima osetim kako mi srce lupa jače. Da li je to možda zato što sam zimus a i sada malo aktivan i retko se krećem? I da li smem da šetam dugo da se igram i trčim? Molim Vas za hitan odgovor jer se ja inače za sve jako jako plašim i paničim pa tako i za ovo!!
    Unapred veliko hvala na stručnoj pomoći i stručnom ogovoru na ovo dugačko pitanje.

    Odgovoreno: 05. 05. 2009.
    • Poštovani,
      Mislim da to lupanje srca koje povremeno osetite ni na koji način Vas ne ugrožava. Pokušajte da vidite možete li to lupanje da povežete sa nečim: hranom, promenom položaja, aktivnošću itd. Bez obzira na prisutnu bolest, fizička aktivnost je poželjna i ako je dobro podnosite, onda slobodno vežbajte.
      Pozdrav.