Poštovani,
    Posle invazivne koranografije i ostalih snimnja na VMA utvrđeno mi je: - gl. Stablo normalne dužine, bez hemodinamski značajnih stenoza, - d1 grana, većeg kalibra, bez značajnih stenoza, - acx neposredno po odvajanju u proksimalnom delu pre svih grana okludirana, retrogradno se diskretno prikazuje iz sistema leve koronarne arterije, - dka malog kalibra, teško izmenjena u celom proksimalnom segmentu koji je hemodinamski značajno sužen. Predlog je da se uradi hirurška intervencija revaskularizacije miokarda sa dva baj pasa na dkai acx. - intresuje me: da li baj pas može da se zameni sa stentom?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 04. 05. 2009.
    • Poštovani,
      Da budem iskren, ja bih Vaš nalaz ovako interpretirao: s obzrom da se dka (desna koronarna arterija) opisuje kao malog kalibra, ostaje pitanje da li joj uopšte treba revaskularizacija. Acx je okludirana-zapušena ali se ipak puni iz sistema lad. Kako je lad čista, a ona određuje potrebu za operativnim lečenjem, zaključak bi bio da se ide na postavljanje stentova. Ne znam kakva je situacija na vma sa materijalom. Da bi se vaš nalaz tačno interpretirao mora se pogledati film, ovo je ipak teoretisanje bez gledanja pacijenta.
      Pozdrav.