Poštovani gospodine dr Perišiću,  Imam 58 godina. Pijem lekove za povišen krvni pritisak, imam povišen  holesterol (9,61), trigliceridi su mi na poslednjem nalazu od pre  nekliko meseci nešto više od 3, a indeks arteroskleroze je isto nešto  iznad 3. Pre 6 meseci sam operisala kamen u žuči, laparaskopijom, i  posle operacije sve je što se žuči tiče u redu.  Problem je, što već duže vreme, a to traje otprilike 6 do 7 godina,  povremeno osećam da mi srce jako lupa. Kad god sam se to požalila lekaru  opšte prakse, posluša mi srce i kaže da je sve u redu. Pre operacije mi  je radjen nekoliko puta EKG i nije bilo takodje nikakvih problema. Na  pregledu interniste, takodje je bilo sve u redu. Medjutim iz anestezije  sam se teško probudila, rečeno mi je da mi je srce sporo radilo.  A drugi problem mi je kako da vam opišem, problem koji se čini mi se  zove "kratki dah". Često mi se dogadja da jednostavno osećam da nisam  dovoljno duboko udahnula, moram da zevam ali ne uspevam uvek da uzmem  dovoljnu količinu vazduha, i to me muči jedno vreme, sve dok se dobro ne  nadišem, i onda prestane. To ne mogu da povežem ni sa kakvim fizičkim  naporom, niti mogu sa bilo čim, sem čini mi se, sa nekom hranom. Npr.  primetila sam kad jedem jabuke da često, mada ne uvek,posle toga imam  tih problema. Nemam drugih problema, volela bih da me posavetujete ili  da mi preporučite šta da radim da to otklonim.  Unapred Vam se zahvaljujem.

    Odgovoreno: 27. 01. 2008.
    •  Zbog jako visokih parametara lipidnog statusa morate uzimati lekove za  obaranje holesterola i triglicerida a to Vam mora propisati kardiolog.  Usporen rad srca u anesteziji se javlja kao posledica dobijanja  kardiodepresornih lekova. Osećaj lupanja srca koji pominjete se mora  objektivizirati EKG-om a ako traje toliko kratko da se ne može uraditi EKG  onda verovatno i da nije klinički značajan