Postovani, imam 34 g. Sa 19 g. operisala sam u S. Kamenici 1.Direktna  sutura ASD-a 2.Anuloplastika trikuspidnog usca po De Vega-a. Ne koristim  lekove, tegoba nemam (sem nizak pritisak i puls izmedju 50 i 60  otkucaja). Da li mi mozete pojasniti moju operaciju?  Imam sina od 5 g. U sedmom mesecu trudnoce mi je radjen ultrazvuk srca  ploda i sve je bilo uredu?  Da li moj sin moze (ili je vec) nasledio ASD i kada moram da ga vodim na  pregled?  Unapred hvala.

    Odgovoreno: 27. 01. 2008.
    • U fetalnom krvotoku ( u stomaku majke) ne postoji disanje pluća pa se  hdanljive materije dobijaju preko pupčane vene majke, a izđu desnog i  levog srca postoje 2 komunikacije: Foramen ovale (otvor između pretkomora)  i ductus arteriosus (komunikacija između plućne arterije i aorte). Po  rođenju deteta ove komunikacije obliterišu, zatvaraju se i do kraja prve  godine života bi trebale da budu zatvorene. ASD (atrijalni septalni  defekt) je komunikacija između desne i leve pretkomore u obično u visini  foramena ovale ili na 5 drugih mogućih mesta. Pošto je pritisak u levom  srcu veći krv opterećuje desno srce volumenom a kasnije i pritiskom.  Kominukacija se zatvara zakrpom od perikarda ili od dakrona, plastika  trikuspidnog ušća znači da je ojačana valvula između desne pretkomore i  desne komore jer je taj deo srca bio opterećen volumenom. Operacija  urađena, štete nema na Vašem srcu a sin je vrlo verovatno bez mane koju  ste Vi imali.