Poštovani!
    Javljam se iz Švedske i molila bi Vas odgovore na par pitanja. Moj muž koji ima 41 godinu je imao zakrčenje lijeve glavne arterije i nakon nalaza mu je ugrađen metal stent. Ultrazvuk srca je bio sasvim normalan, nalazi povećan holesterol 6.8 pritisak pomalo varirajući ali ne veći od 140/90. Sada ima medicinu: plavix 75mg (koristenje naredna 3 mjeseca); Metoprolol 50mg; Simvastatin 40mg; Trombyl 75mg (doživotno korišćenje). Očajna sam i zabrinuta! Zanima me koliko je siguran ugrađeni stent i kolika je mogućnost ponovne stenoze stenta, da li je propisana terapija adekvatna i dovoljno duga? Kako se ponašati i treba li misliti na nekakve specijalne stvari? Obzirom da obavlja posao koji je jako vezan za automobil i putovanja da li nastaviti s tim ili razmišljati o mjenjanju posla? Koliko se napornim aktivnostima može baviti?
    Unaprijed zahvalna za Vas odgovor
    Biljana

    Odgovoreno: 12. 04. 2009.
    • Poštovana Biljana,
      Plavix neka uzima godinu dana, aspirin se uzima doživotno. Sa ugrađenim stentom on je sada praktično zdrav i ne mislite o ograničenjima jer ih nema. Ako dođe do ponovne stenoze stenta, ta šta je šansa oko 10 procenata, imaće tegobe kao pre njegovog postavljanja. Neka vodi najnormalniji život, sa dosta voća i povrća u ishrani, uz fizičku aktivnost primerenu njegovim godinama. Nema ograničenja za korišćenje auta.