Poštovani gospodine doktore,imam 44 godine,Pre tri godine usled velikog stresa osetila sam bol u predelu grudnog koša (kao da mi je neko zabio nož spreda a izvukao ga na leđima) koji je bio praćen kratkotrajnim povraćanjem,a prestao je nakon desetak minuta.Kada sam posetila lekara ustanovljen mi je visok krvni pritisak (160/105 mmHg), tačnije na nalazu piše:PA(+),AP,DM.Prepisani su mi lekovi Vazotal 10 mg,Tritace comp,Concor 5 mg i Aspirin protect.Lekove pijem ujutro i uveče ali se događa da već u toku prepodneva moj pritisak bude 150/95,ali najveći problem predstavlja mi obavljanje svajodnevnih poslova koje sam nekada sa lakoćom obavljala a sada izazivaju veoma brzo umor (šetnja do posla-oko 2 km, usisavanje,penjanje iz stepenice i slično).Prilikom vremenskih promena pogotovo usled visokih temperatura,ni- sam u stanju normalno da funkcioni- šem.Sve ove tegobe iznosim lekaru internisti kod kojeg se lečim,ali rezultat toga jeste samo zamena lekova a tegobe ostaju.Molim Vas da mi date savet na koji način da eliminišem ovaj umor koji predstavlja veliki problem na radnom mestu i kod kuće.

    Odgovoreno: 09. 04. 2009.
    • Ako nemate neki višak težine koji bi Vas ometao u fizičkim aktivnostima, postoji i nešto što se zove sindrom prolećnog umora. Vaš pritisak ne bi smeo da prelazi 140 sa 90mmHg i lekovi se moraju tako dozirati i vremenski uskladiti da pokrivaju 24 sata.