Postovani Dr.
    moj dechko ima 26 godina. i ima povisene trigliceride 5.3, interesije me koliko su oni stetni za srce i o9d cega se oni stvaraju? Sta jew potrebno raditi da oni ne idu na gore, vec da se u potpunosti izlece. UNAPRED ZAHVALNA

    Odgovoreno: 09. 04. 2009.
    • Povišeni trigliceridi (gornja granica je oko 2) su faktor rizika za bržu aterosklerozu. S obzirom da dechko ima 26 godina, pretpostavljam da nije gojazan i da nema ekscesno ma snu ishranu. TG su veoma visoki i moguće je postojanje porodične hipertrigliceridemije (verovatno genski deficit na receptoru za LDL). U tom slučaju dijeta neće biti dovoljna i treba uzimati lekove za sniženje TG u krvi.