Pre 10 dana urađen je EHO srca. Nalaz : perikard je lako (debljih, blještavih listova) raslojen u dijastoli 3mm iza donjeg i zadnjeg zida leve komore. Napominjem da ima Hašimoto tireditis (endokrinolog kaže da su dobri hormoni uz terapiju letoksom T3 1,8, T4 149, TSH 3,1) sedimentacija je 14, a svi ostali nalazi krvi i mokraće u granicama. Imam i registrovanu primarnu bilijarnu cirozu jetre (početak). Imam 58 godina.
    Da li je izliv u srčanoj maramici opasan, da li moram da ograničim fizičku aktivnost i šta dalje da preduzmem?
    Ostali parametri EHO srca su dobri.

    Odgovoreno: 29. 03. 2009.
    • Ta 3 mm se ne tretiraju kao izliv jer je to normalna količina perikardne tečnosti potrebna za nesmetano trenje parijetalne i visceralne srčane maramice. Ako količina perikardne tečnosti raste, onda se može davati neka terapija.