Poštovani doktore,
    imam 43 godine od 30 godine imam srčanih tegoba. Naime sve je počelo tokom lečenja TBC pluća pojavilo se preskakanje srca tipa ventrikularnih i supraventrikularnih ekstrasistola. Na prvom EHO-u srca utvrdjen je prolaps valvule mitralis zadnjeg kuspisa da bi već nakon šest meseci isti problem ustanovljen ali i sa MR 1 na 2 uz urednu ejectionu frakciju ali je tad prolabirao prednji kuspis. Od tada sam na terapiji beta blokatorima uz svakodnevne ES,lako zamaranje losu toleranciju fizičkog napora. Sva ispitivanja izvršila sam u Sr Kamenici. Brojni EHO i su do današnjeg dana uvek isti Holteri najnizi broj ES 300 najveći 1756 VES i 1111 SVES monomorfne sa dobrom vezom i i više ih ima noću i u večernjim časovima nekad po tipu bigeminije. Samo tokom 2008 uradila sam 4 Holtera. Zbog nesvestica ataka jakih ES tokom noći uz podrhtavanje celog tela ugradjen mi je dijagnosticki reveal pace maker na kojem se nakon godinu dana nošenja otkriva pauza od 3,30 sec i indikuje mi se pace maker sada je moja DG Sick sinus sy. Kakav je životni tok sa pace makerom i da li će mi pomoći?

    Odgovoreno: 18. 03. 2009.
    • Sa pacemakerom živećete potpuno normalno i bez ikakvih ograničenjaa, sem ulaženjaa u polje jakih elektromagnetnih talasa. Dozvoljene su sve vrste fizičke aktivnosti i korišćenje električnih aparata, naravno i mobilnih telefona.