Dragi doktore pisem Vam po prvi put u nadi da ce te odgovoriti.Imam 21  godinu,u zadnjih godinu dana kad god sam merila pritisak na elektronskom  meracu bio mi je u redu nego otkucaji srca od 98 do 145.Popijem jednu  kafu dnevno i popusim 10 cigara.Kazite mi do koliko otkucaja je  normalno,da li je meni srce obolelo,da li je dug period lecenja i kako  se zove to oboljenje?Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 16. 01. 2008.

    • Normalna srčana frekvenca se kreće između 60 i 100 otkucaja u minuti. Povišena srčana frekvenca može se javiti u nekim bolestima ali Vi ste mladi, pre treba razmišljati o povišenom tonusu simpatikusa (jeste li nervozni?). Frekvenca će biti veća i neposredno nakon fizičke aktivnosti. Nemate bolest a ako će Vam to doneti mir javite se kardiologu.