Imam 57 god.Uradjen mi je CT PREGLED SRCA: Pregled je uradjen na 64 MD VCT aparatu(LightSpeed GE) na sirini slajsa 0,625mm,(0,2mm u retro-rekonstrukciji) u CardlQXpress Pro programu ( MIP, Angiographic View, Tree VR Vessel Analysis, VR Analysis, Cardiac transparency, Cardiac Reformat, EF i drugim alatima ). Nalaz na marginalnim krvnim sudovima srca: LMA - Normalan nalaz. LAD - U srednjoj trecini aterosklerotska redukcija difuzno od oko 15%. Vise manjih nodularnih intramuralnih kalcifikacija. LCX - U Fizioloskim granicama. RCA - U pocetnom delu srednje trecine vidi se mekotkivna aterosklerotska redukcija lumena vise od 75%. U projekciji racve LMA izmedju LAD i LCX nalazi se intermedijalna grana sireg lumena koja imponije kao prva dijagonalna arterija. Na ovom krvnom sudu u pocetnom delu postoji mesoviti, dominantno kalcifikovani plak sa redukcijom izmedju 40 i 50 %. Veliki pulmonalni krvni sudovi srcane baze : normalan nalaz. Srcane supljine normalnih debljina zidova bez ishemicnih delova, tumorskih i tromboticnih promene, kao i septumi. Bez promena u smislu hipokinezije, akinezije, diskinezije ili sl. ED-volumen na kraju dijastole:113ccm ES-volumen na kraju sistole:62ccm SV-udarni volumen:54ccm EF-ejakciona frakcija:58% Indikovana je koronarografija. Molim vas za malo blize tumacenje nalaza i sta znaci indikovana koronarografija i vasa preporuka sta dalje? Inace, ovo je stanje posle dva infrakta miokarda. Unapred hvala!

    Odgovoreno: 12. 03. 2009.
    • Nije postojao nijedan razlog da radite MSCT koronarnih arterija ako ste imali 2 infarkta u anamnezi. Upućeni ste na pogrešan pregled, trebalo je raditi koronarografiju. Primili ste 4 puta veću dozu nego pri koronarografiji a nemate valjan odfgovor o Vašoj bolesti.