Imam visak kg, zadnje mjerenje 111kg i svjesna sam svega sto to donsi sa  sobom. pritisak mi je 140/90 normalan sa 25mg presolola ujutro. Prosle  godine u ljeto iz cista mira mi je pozlilo i otisla sam kod ljekara i  pritisak je bio 260/160.Diazepam i lasix skinuli ga na 180/120 i poslali  me kuci.Sutra s tolikim pritiskom odem kod svog ljekara on ukine  presolol i da mi ENAP H. Pritisak padne ali ja se lose osjecam, onda mi  daju concor pa ponovo vrate na presolol.stitna tad uredu,uz trbuha,ocno  dno i nalazi krvi i to sve prodje. Ove godine se desi ista stvar samo  sto sam ja saznala da se presolol ne smije nikako naglo da se prekine.  Dobila sam Hemokvin plus 20 uz presolol. Ali meni sad puls rijetko  prelazi 65 a vecinom je ispod 60. imam povecane masnoce ovaj put ostali  nalazi uredni. na ekg kaze ima malo ishemije. imaal sam neku porodicnu i  emotivnu krizu kad sam odbila da pijem sve lijekove. i pritisak je bio  dobar deset dana. nikakva negativna reakcija na prekid presolola. oul!  s i dalje tako nizak. od psihijatra sam dobila fluxilan 20 i to pijem.  veceras odjednom dobijem bol u grudima,pa zujanje u usima pa pol u  glavi. pritissak 180/120. popijem ja zorkaptil 12.5mg koji mi je dr  rekla da mogu uzeti kod hitnmih slucajeva,presolol od 25,lasix,aspirin  protekt i dva persena. nevjerovatno i na taj pritisak puls je 61. mene  pregledaju samo opste prakse dr a nikako krdiolozi. voljela bi cuti vas  kao strucnjaka sta bi to moglo biti. Srdacan pozdrav od Sandre iz  Bijeljine.

    Odgovoreno: 08. 01. 2008.
    • Ima puno tema i par dilema. Ako Vi sa 111 kilograma imate dobar pritisak  to je super. Ali, činjenica je da ste tom težinom opteretili srce (to  masno tkivo treba hraniti i ono ima svoje krvne sudove), kičmu, zglobove i  krvne sudove. Naravno, i Vama je jasno da MORATE smanjiti težinu. Presolo  sSME naglo prekinuti, taj rebaund efekat je tipičan za Propranolol a ne za  Presolol. Pazite, krvni pritisak nije konstanta, on je balans mnogih  stvari u našem organizmu a i van njega. Pri skoku pritiska terapija koju  ste uzeli je dobra, ali na Vašu težinu slobodno uzmite 25 do 50miligrama  Zorcaptila pod jezik (ili ga izgrickajte da se istopi u ustima). Možete ga  ponavljati do ukupne doze od 150 miligrama.