Pacijent 65 godna, 2005. godine preboleo infarkt miokarda,  anteroseptalne, lokalizacije NYHA klasifikacija II.  Posle koronografije 13, 07. 2007. Zakljucak kardiohirurskog konzilijuma,  indikovana je hirurska resvakulrarizacija , miokarda bypass  RIA, DG, RCx, ACDx.  LKA: LM 10 posto, distalno, RIA u nivou velike S I DG grana okludirana ,  distalno se slabo prikazuje iz homo-heterokolaterala. DG1 velika grana,  koja je suzena proksimalno 95 posto. RCx ostialno 40 posto , visoka OM1  grana proksimalno 91 posto , OM2 proksimalno 80 posto , ACDx  aterosklerotski izmenjena po odvajanju AM grane u medijalnom delu na  duzem segmentu suzena do 70 posto. Naime, problem je sto u poslednjih  nekoliko meseci oseca ceste glavobolje i vrtoglavice bez obzira sto  koristi terapiju koja mu je prepisana na KBC Dedinje.  Napominjem i da je desetak godina dijabeticar sa setajucim procentom  secera u krvi. Koliko je rizicna sama njegova bolest i operacioni  zahvat?  Hvala.

    Odgovoreno: 08. 01. 2008.
    • Rizik same bolesti( akomste mislili na koronarnu bolest) je veliki jer su  osim infarktne arterije (to je RIA) promene prisutne i na drugim  arterijama. Kada su u pitanju pacijenti koji imaju dijabetes, sa ovako  izraženom bolešću, onda je operacija najbolje rešenje za pacijenta. Sama  operacija, naravno, ima svoje rizike i oni se kreću oko 2% (za nepovoljan  ishod operacije).