Poštovani,
    pišem Vam već treći put i nikako da dobijem odgovor pa vas molim ako ste u mogućnosti da mi ovaj put odgovorite,imam 26 god. kod različitih kardiologa uradila sam UZV srca,jedan je rekao da imam Prlapsus valvulae mitralis gradus II/III, a drugi PVM gr.laevior. U osmom mjesecu trudnoće sam,osjećam svakodnevno preskakanje srca(15-20 puta), molim vas da mi date svoje mišljenje i o nalazima, a i o tome da li prilikom porođaja može doći do nekakvih komplikacija zbog prolapsa. Nalaz 1: Mitralna valvula pokazuje sliku "čamca", tj. prolapsa, a pansistolno razdvajanje mitralnih kuspisa=1,20 cm, transmitralni protok pokazuje brzinu E=1,16m/sec, brzina A=0,74m/sec, a protomezosistolna mitralnaregulacija=100,70cm/sec. Pg=4,06mmHg. Frekvencije=2,43kHz. Mitralna valvularna area planimetrijski=11,11cm, dijametra=3,53cmx 3,53cm. Kontrolno mjerenje razdvajanja mitralnih kuspisa u dubljem lijevom decibitusu pokazuje=,98cm...ostalo je sve uredu. A drugi nalaz: Ao u korijenu 24 mm,separacija kuspisa 20 mm, ASCA 25 mm, LA 27 mm, IVS 8 mm,ZZd 7mm, EDDLV 40 mm, ESDLV 25 mm, EF 70%, DK 17mm, E 0,90m/s, A 0,45m/s, VD 165m/s. Prednji kuspis mitralne v. elongira.Oba mitralna kuspisa blago baloniraju u lumen lijeve pretkomore tokom sistole, pomjerene tačke koaptacije, uz doplerom registrovanu MR u tragu, sa mlazom usmjerenim duž posteriornog zida, bez hemodinamskog značaja.Lijeva komora uredna.Aortna valvula je trolisna ,kuspisi nisu izmjenjeni. Desna pretkomora i desna komora uredne veličine.Nad trikuspidnom valvulom doplerom se registruje TR u tragu,SPDK 22 mmHg. plućna art. i valvula plućne art. izgledaju uredno. HVALA

    Odgovoreno: 03. 03. 2009.
    • Prolaps mitralne valvule može praviti probleme samo ako je hemodinamski značajan, tj. ako se mnogo krvi vraća kroz mitralnu valvulu iz komore u pretkomoru. To kod Vas nije slučaj tako da sasvim mirno možete očekivati porodjaj.