Poštovani,
    molio bih vas za odgovor na moje pitanje. Imam 19 godina, nemam nekih većih zdravstvenih problema, sem što sam zbunjen zbog mog pritiska. On je uvek kad ga merim izmedju 130-135 sa 65-75, donji je u devedeset posto slučajeva 70 mmHg puls je izmedju 80-95. Moj lekar mi kaže da je to visok pritisak za moje godine, pa mi je rekla da smanjim unos vode i soli, pio sam dve litre vode dnevno i skoro uopšte nisam unosio so. To sam radio oko 2 nedjelje i pritisak se uopšte nije menjao, nema nikakve razlike da li jedem dosta soli ili ne pritisak ostaje isti. Ispitao sam srce i nalaz je normalan, krvna slika odlična, radio sam hormone (t3,t4,tsh,kortisol,acth i testosteoton) i svi su u granicama normale. Visok sam 178 i imam 77 kila. Imam jedino nekih gastricnih problema koji su vezani za želudac. Kažu mi da ne valja što imam veliku razliku izmedju donjeg i gornjeg pritiska i da gornji u mojim godinama ne bi trebalo da ide iznad 120. Ako možete da mi date svoje mišljenje bio bih vam zahvalan?
    Pozdrav

    Odgovoreno: 23. 02. 2009.
    • Po mom mišljenju sa 19 godina, i brojkama koje ste napisali Vi ste zdravi i Vaš pritisak ne treba korigovati. Što se tiče ubrzanog srčanog rada verovatno je odraz Vaše strukture ličnosti (brz, napet). Ne tražite lek za bolest jer nema bolesti. Priča o razlikama medju pritiscima je netačna i u Vašim godinama nebitna.