Poštovani doktore,
    imam 32 godine, visoka sam 1.69 i teška oko 52 kg. Tegobe koje sam osećala su: ubrzano lupanje srca, vrtoglavica, malaksalost tolika da i pomeranje prsta iziskuje veliki napor. Uradila sam analizu krvi. Krvna slika je odlična. Pritisak mi je 110/60, ali kada mi je loše varira ili je 120/50 ili 80/40. Šećer mi je nizak 2.3 ili 3.9. Zanima me usled čega šećer tako nisko pada, ako se ima u vidu da mi je otac dijabetičar sa povišenim šećerom, a majka ima povišeni pritisak. Pritom je moj EKG normalan. Javlja mi se bol u grudima i ponekad teško dišem. Kontrolisala sam krv na koksaki i rezultat je 19.2%. Zadnji put kada mi je pozlilo uz sve simptome pojavila se i drhtavica. Svaki mišić mi je igrao a ja nisam ništa mogla da iskontrolišem. To je trajalo oko 20 min i prošlo kao da se ništa nije desilo. Dobila sam savet od lekara opšte prakse da se javim nekom endokrinologu ali koji se bavi niskim šećerom.
    Šta bi moglo da bude uzrok svemu ovome i kome i gde da se obratim? Živim u Beogradu.

    Odgovoreno: 08. 02. 2009.
    • Nizak pritisak zaista može biti razlog za tegobe koje opisujete i u situaciji kada pritisak padne najbolje što možete uraditi je da popijete bar pola litra tečnosti ili pojedete nešto slano. Postoji i mogućnost neurokardiološkog statusa kod prof Baneta Milovanovića na Zvezdari (Kabinet za neurokardiologiju) , gde bi se možda odredila i terapija niskog pritiska. Što se tiče dela oko niskog šećera, prosledite Vaše pitanje endokrinologu na ovom sajtu.