Poštovani,
    moj suprug ima šum na srcu od puberteta, sada su mu konstatovali da ima problem sa zalistkom koji se mora operisati, kažu da je to rutinska operacija i da se samo taj zalistak koji klapara prikači, inače srce mu je zdravo. Nemam kod sebe lekarsku dokumentaciju pa da Vam nešto konkretnije napišem ali uradiću to čim je budem imala. Sada Vas molim bar za neki nagoveštaj toga kako ta operacija izgleda, koliki je oporavak i da li se zaista posle toga  može normalno funkcionisati? Jako sam zabrinuta.
    Hvala puno.

    Odgovoreno: 08. 02. 2009.
    • Nije to baš tako banalno i bezazleno da se zalistak koji klopara samo prikači. Ako se stavlja veštački zalistak, to podrazumeva vantelesni krvotok, hladjenje organizma i resekciju nativnog valvularnog sistema da bi se ugradila veštačka valvula odgovarajuće veličine. Druga mogućnost je valvuloplastika gde se ne stavlja veštačka valvula ali je ostali deo manje više isti. Oporavak traje 2 do 3 meseca, treba da zaraste grudna kost a posle toga pacijent nastavlja sa relativno normalnim životom i sa minimalnim ograničenjima.