1999.god. imala sam koksaki virus tip b. Dve godine je titar bio jako visok. Posledice nisam imala sem nekih fibroza, za koje doktori kažu da su beznačajne. Poto sam imala povremene aritmije pila sam Propranolol 1/4 uveče i po potrebi Leksilijum od 1/2 od 3mg. Pošto sam ja imala reumatsko oboljenje koje se obnovilo kad sam dobila koksaki (fascitis eozinophilica) pila sam i calcort /kortikosteroid/.2oo7 u decembru imala sam stres posle kog sam osećala nesnosne aritmije i rezultati holtera su 133558ves i jedna epizoda nonsus vt od 5 kompleksa u nizu.dg.tachycardia venticularis non sust. , arrhythmia extrasystolica ventricul. terapija concor 2puta po1/2 i leksilijum od 1/5 po potrebi. u septembru 2008 dogadja mi se veliki stres iznen. smrtsupruga. problemi sa srcem nepodnošljivi . holter ekg 118o65, pretkom.porem. ritma 66 poj. sves , sa orm tahikardijom u toku fiz. aktivnosti.komprski poremećaj ritma 23329 poj.ves,91ves u paru, 55begeminija, 551trigeminija.st i t segm. bez pat. promena. terap.sotalol 8o mg. i Leksilijum po potrebi. Medjutim kad sam taj lek počela da pijem bukvalno me je oborio s nogu. Puls mi je padao na 40, a pritisak 1oo/7o. Osećala sam zujanje u ušima i užasnu malaksalost. Pošto mi taj lek nije odgovarao doktor mi prepisuje Ritalmeks. Taj lek me je dokrajčio. Posle 2 dana vraćaju me na Concor i prepisuju Xanax 3 puta po o.25 mg. Pošto sam u medjuvremenu imala i virusni konjuktivit i neku vrstu prehlade interesuje me da li i dalje nesnosne aritmije koje osećam, mogu biti posledica reum.oboljenja, koksaki virusa koji se možda aktivirao ili stresa? Napominjem da je UZ srca odličan. Aritmije su u toku celog dana i pred zoru oko 4 čas i često osećam probadanja ispod dijafragme i malo ulevo prema rebrima. Pošto mi Konkor ne smiruje aritmije i ostalo navedeno, šta mi Vi predlažete?

    Odgovoreno: 08. 02. 2009.
    • Najvažnija stavka je da Vam je srce normalno (što je UZ pokazao) i da nema patoloških promena. Vaša reakcija na pojedine lekove iz grupe beta blokatora je dosta izražena ali to nije neobično. Kako Konkor ne smiruje aritmije, ostaje jio nekoliko mogućnosti. 1.drugi antiaritmik, na primer amiodaron, ali taj lek može propisati samo Vaš kardiolog 2.razmotriti mogućnost elektrofiziologije i eventualne elektroablacije fokusa u komorama koji ispaljuje ekstrasistole 3.ugradnja stalnog pejsmejkera, eventualno i sa nekim terapijskim opcijama, što daje odrešene ruke u pogledu davalja antiaritmika bez obaranja frekvence