Poštovani,
    Moja majka od 78 godina je imala infarkt početkom 1996. godine.Nakon nekog vremena,pojavio se izliv nešto veći od normalnog.To je periodično kontrolisano ultra zvukom da bi se u oktobru 2008.konstatovao izliv od 1,5,nakon čega je zadržana na VMA.U bolnici se nakon kratkotrajnog smanjenja nastavio rast izliva do 2.Terapijom je smanjen na 1,8 i puštena je kući.Nakon izlaska kontrolisana je na mesec dana i rezultat je isti.Pored toga,jedna od opcija bilo je i punktiranje tog izliva,od čega se odustalo zbog,kako je lekar rekao,mogućih sekundarnih infekcija.Majka boluje i od hipotireoze koja je lekovima regulisana.Lekar van VMA mi je rekao da i to moze biti potencijalni uzrok tog izliva.Interesuje me da li uzrok tog izliva može biti pomenuta hipofunkcija imajući u vidu da je regulisana,kao i da li taj nivo izliva može ugroziti život imajući u vidu sve napred navedeno?
    Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 01. 02. 2009.
    • Hipotireoza može biti razlog perikardnog izliva, često je praćena i pleuralnim ili abdominalnim izlivom. Punkcija se preporučuje ako preti tamponada srca (tečnost preti da uguši sopstveno srce). Punkcija može biti dijagnostička ili terapijska, ako se radi u sterilnim uslovima ne preti rizik od infekcije.