Poštovani,
    Često izlazim na Vaš sajt i vidim da mnogima date konkretne i korisne savete, pa bih Vas zamolila da mi nešto razjasnite. Radi se o mom ocu koji ima šesdesetjednu godinu ( 1947. godište ). Živi na selu, bavi se poljoprivredom i do sada nije imao ozbiljnijih zdravstvenih problema. Pre otprilike dve nedelje krenuo je na put i još u autobusu mu je pripala muka, osetio je palpitacije, malaksalost, nesvesticu, teško je disao i drhtao je. Popio je kafu, uzeo šećer i vodu, ali se stanje nije popravilo. Otišao je u hitnu pomoć gde su mu izmerili šećer ( bio je 6mmol/L ), uradili EKG ( bio je uredan ) i dali infuziju 300ml 5% glukoze sa Ranisanom i Klometolom. Infuzija je trajala 2-2.5 sata, a usmeno smo dobili informaciju da je primio i ampulu Nirmina, mada to nije bilo naznačeno na izveštaju s kojim je otpušten po primanju infuzije. Vratio se u selo ( planina Jelica ), gde je jedno veče osetio slične simptome, ali slabijeg intenziteta. Pre nedelju dana je došao u Beograd na preglede. Lako se zamara, pri najmanjem naporu se dosta znoji i dalje ima problema sa disanjem. Treba da napišem još da je pušač ( dve pakle dnevno ). Ističe da je ranije s’vremena na vreme imao napade kašlja s’kojima je iskašljavao dosta sekreta, ali se to u zadnje vreme nije dešavalo. Elem, krvna slika je u redu, rendgenski snimak pluća i spirometrija su dobri, hormoni štitne žlezde su u redu, ponovo urađen EKG i pritisak su dobri ( 130/85 ) van referentnih vrednosti su glukoza ( 8.14mmol/L ), holesterol ( 7.95 mmol/L ), trigliceridi ( 3.82 mmol/L ) i ALT ( 45 ). Niko od lekara nije prokomentarisao zbog čega bi moglo da dođe do navedene epizode.
    Zamolila bih Vas da Vi to učinite.
    Unapred zahvalna
     Mr ph Olivera Čolić

    Odgovoreno: 01. 02. 2009.
    • Poštovana Olivera, teško je ovako post festum reći šta se dešavalo, ali ima par mogućih scenarija. Po Vašem opisu najviše liči na vagalnu reakciju koja se može desiti u uslovima veće vlage i temperature (utopljavanje, puno ljudi u autobusu) a što bi se dominantno manifestovalo simptomima malog pritiska. Još neko vreme posle toga pacijent oseća slabost. Od kardioloških razloga treba misliti na jako spor ili jako brz srčani rad ali EKG nije ukazao na to. Moguća je i insuficijencija vertebro-bazilarnog sliva. Obavezno krenuti sa obaranjem holesterola ai triglicerida, konsultacija endokrinologa zbog glikemije.