Nalaz: Eupnoična, hemodinamski kompenzovana. Normalan disajni šum. Akcija srca ritmična, akcentovan A2. TA 145/100 mmHg EKG sinusni ritam, F 637min, šiljasti simetrični T u V2'-V6 Ehokardiografski nalaz normalna kavitarne dimenzije srca LV5,2/3,5, LA 3,7 cm DV 2,5 Ocuvana globalna kontraktilnost LV EF 61% Zid LV lako zadebljao 1,2 cm Aortni koren 3,9 cm aortna valvula trolistna, trag AR Mitralna valvula normalnog izgleda, mitralni prsten dilatiran, MR1+ tripospidalna valvula kompetentna perikard nije zadebljao, nema perik, izliva. Dg Hypertensio art. MC hypertensiva comp HLP IIb Lekar mi je prepisao Co Diovan tbl 80 mg, Concor 5,i aspirin 100 mg. Ostala sam bez posla i kako živim u malom mestu trenutno nisam u mogućnosti da platim ponovnu posetu kardiologu, a veliki problem predstavljal mi i cena lekova. Pretpostavljam da je moguća adekvatna terapija lekovima koji su na listi soc. osiguranja.
    Unapred hvala na pomoći.

    Odgovoreno: 14. 01. 2009.
    • Verujte da cilj ovog sajta nije bio da zameni posetu "živom" lekaru i moj savet je stvarno to: samo savet, a ne propisivanje leka. Vaš nalaz ukazuje na postojanje dugotrajnog, loše regulisanog povišenog krvnog pritiska što je dovelo i do promenaa na ciljnim organima, pre svega na srcu. Ja ne znam da li Vam je dobra terapija koju uzimate, ali: Diovan je iz grupe blokatora angiotenzinskih receptora i svi oni imaju sličnu cenu, alternativa može biti ACE inhibitor (Monopril, Enalapril, Tritace...). Concor je beta blokator i takodje je širok spektara zamena sa liste: Presolol, Prinorm, Karvilex...