Poštovani,
    imam srčanih problema. Prije dvije godine mi je pronadjena mitralna regurgitacija angio stupnja, i ništa mi nisu prepisali od tableta. Pola godine posle mi je pozlilo na bazenu dok sam plivala, nesvjestica, preskakanje srca, preznojavanje. U hitnoj su mi napisali uputnicu za kardiologa. On me je posle radnog ekg koji mu se nije svideo uputio na snimanje srce CT. Sedam dana posle me je pozvao i prepisao mi emconcor 2.5 mg ujutro i 1,25mg uveče i albyl-E za razredjivanje krvi. Nisam dobila nikakav opširniji odgovor na pitanje da li su nalazi u redu, samo da pijem i da će mi biti bolje. Ja sam tražila od mog doktora ošte prakse da mi kaže šta stoji u nalazu i odgovor je bio mitralna insufisijencija i defekt septuma. Imam 39 g, i bila bih Vam zahvalna kad bih mogla dobiti odgovor od Vas o čemu se radi!? Imam stalne aritmije pri fizičkom naponu, jutarnje glavobolje, i česte vrtoglavice. Bavim se redovnim vježbama, joga , pilates, brzo hodanje, ne pušim.
    Unaprijed zahvaljujem,
    Anita

    Odgovoreno: 11. 01. 2009.
    • Postavili ste 2 pitanja u suštini. Mitralna insuficijencija odnosno regurgitacija označava da se krv vraća iz leve komore u levu pretkomoru (izmedju njih je mitralni zalistak) i meri se od 1+ do 4+, koja je najteža. Defekt septuma može biti u nivou pretkomora ili u nivou komora (niste napisali gde je) i može biti hemodinamski značajan ili ne. Ako je defekt veliki, treba se zatvoriti.