Postovani kolega,   zanima me sigurnost koristenja 3-kanalnih defibrilatora s monitorom na   terenu, pri postavljanju dg.? Naime, radim u hitnoj pomoci i u   dijagnostikovanju kardioloskih oboljenja koristimo ovakve DC. Moram   priznati   bojazan, u slucajevima, npr.infarkta miokarda gde prva tri odvoda ne   pokazuju patoloske promene u sprovodjenju.Stoga su moguce "greske".   Takodje   me zanima, da li ste upoznati sa svetskim standardima koristenja   odredjenih   tipova DC u ovakvim slucajevima?   S postovanjem!!

    Odgovoreno: 29. 11. 2007.
    •  Poštovani kolega,  monitori na trokanalnim defibrilatorima (to su monitori sa oznakom TM) bi  mogli pokazati 3 odvoda koji su reprezentativni za celo srce. To su obično  odvodi D2 (ili D3), V1 i V5. Na taj način Vi možete videti "mali" EKG celog  srca i eventualnoocirati infarkt. Ali, bez 12-kanalnog EKG-a nema dobre  dijagnoze pa je neophodno da proverite koji su to odvodi koje pokriva Vaš  defibrilator. Svetski standard može biti samo 12-kanalni EKG.