Postovani doktore,     Imam 37 godina, dvoje dece ali imam dilemu i molim da mi pomognete. Usled   dugotrajnog stresa na poslu imala sam aritmije i dobila propranolol da   pijem   2x1/4 dnevno i ksalol da bi mi se tenzija malo spustila. U medjuvremenu me   je kardiolog poslala na UZ srca i nalaz je bio uredan. U klinickom centru   mi   je receno da normalno zivim, da ne pijem propranolol (osim po potrebi) i   to   me je smirilo, moj se tempo usporio i smetnje su prestale. Aritmije se   povremeno jave, ali sam naucila da ih istolerisem. Medjutim, na ocnom   pregledu mi je receno da imam "veoma krte krvne sudove, kao da sam pusac   (a   nisam) i da imam 50-tak godina". Da li je to nesto sto ugrozava opste   stanje   i da li treba nesto da preduzimam po tom pitanju. S vremena na vreme   osetim   kratak bol u sredini grudne kosti, ali obicno brzo nestane (javlja se   svakog   dana). Nalaz krvne slike je odlican, pritisak je ok, osim sto mi donji   povremeno bude 90 (130-90). Hvala unapred, uspanicena mama.

    Odgovoreno: 29. 11. 2007.
    • Dao bih Vam jedan savet. Neka Vam očno dno pogleda i drugi oftalmolog, bez  pokazivanja prethodnog nalaza pa mi se opet javite. Ja svaki dan radim sa  krvnim sudovima, bodem vene i arterije, pristupam im instrumentima i tečko  mi je da dajem takve kvalifikacije. Očno dno je jedino mesto gde se krvni  sudovi mogu vizualizovati i zato oftalmolozi nekada daju takve  kvalifikacije. Sa 37 godina, bez dijabetesa, veoma je mala verovatnoća da  imate loše krvne sudove.