Postovani Doktore,   moja majka je pre nekoliko dana dobila rezultate analize krvi sa sledecim   vrednostima:   trigliceridi 1,33 (0,0-2,26) mmol/l   HDL 1,82 (0,9-1,68) mmol/l   LDH 337,0 (240.0-480) U/l   Ukupan holesterol 9,7 (3,50-6,70) mmol/l   Ona ima 52 godine, ne znam koliko je to znacajno. Znam da ovo povecava   rizik od infarkta i da moze doci do zacepljenja krvnih sudova itd. pa Vas   molim da mi protumacite ove nalaze. Veoma bi mi znacilo i da mi date svoje   misljenje sta bi trebalo da uradimo, da li da se za pocetak menja nacin   ishrane, i kako, i dr..   Unapred zahvalna,

    Odgovoreno: 29. 11. 2007.
    • Povišen nivo holesterola se može oboriti dijetom i upotrebom lekova  (hipolipemika). Sniženje holesterola za 1% snižava rizik za nastanak  vaskularnog događaja za 2%. Izbegavajte kožicu od svih vrsta mesa,  izbegavajte masna mesa, suhomesnate proizvode, iznutrice, masne sireve,  orahe, lešnike, kikiriki, grickalice...Neka uzima više voća, riba najmanje  jednom nedeljno.