Poštovani,imam 34 god.visina 174cm,težina 85kg.14.11.2007 imao sam veliki   bol u grudima,ramenima i vratu.Trajao je čitave noći.Ujutru sam se javio   svom doktoru koji me je odmah poslao kod interniste.Izmeren mi je pritisak   140/100 i Fr 100.Odrađen mi je EKG i laboratorijske analize:CPK 60;LDH   171;SGOT 37; SGPT 54.Posle 1/4 presolola i enalaprila 5mg bol u grudima   nije   prestajao.Data mi je još jedna doza enalaprila 5mg i onda je bol polako   počeo da isčezava,ali mi je pritisak naglo oboren na 100/70.Internista je   predložila da odradim kompletne analize i da za 5 dana dođem na   kontrolu.Terapija:presolol 1/2 ujutru,1/4 uveče;enalapril 5mg jedanput,i   bromazepam 1.5mg uveče.Posle prvog dana terapije meni je bilo loše jer mi   je   pritisak bio mnogo nizak 100/75,100/70,110/70.Posle razgovora sa svojim   lekarom,prestao sam sa upotrebom svega osim presolola ujutru i to   1/4.Uradio   sam analize krvi i urina:   hemoglobin-161   eritrociti-5.28   leukociti-5   sedimentacija-11/   fibrinogen-6.0!!!   BUN-3.7   GLU-5.99   CHOL-5.5   TGL-1.9   CREA-90   AST-33   ALT-60   Sada mi je malo bolje.Na konroli kod interniste,rečeno mi je da nastavim   sa 1/4 presolola narednih 30 dana i da u međuvremenu odradim ponovo   analizu   krvi:fibrinogen,CRP,SE,feritin,zatim ultrazvuk abdomena.Danas,23/11/2007   sam   uradio analize:   fibrinogen:4.8   CRP:5.68   SE:58/   feritin:70.64ng/mL.Ranije nisam imao nikakvih problema sa pritiskom,uvek   je bio 120/80 ili 125/85.Moj strah je zbog toga što mi je otac umro od   tromba(imao je probleme sa trombozom u nogama),njegova majka takođe,a i   moja   majka ima probleme sa proširenim venama na nogama.Molim Vas da mi date   savet   da li ima razloga za zabrinutost ili je to samo moja paranoja.Uzgred da   kažem da imam i probleme sa alergijom na hladnoću(javlja mi se jako   crvenilo   i urtikarije po celom telu,a najviše na licu,rukama i butinama.Sa AERIUSOM   delimično ublažavam to,ali ne u potpunosti).Hvala.

    Odgovoreno: 29. 11. 2007.
    • Po brojkama koje ste poslali imate mali višak težine. Laboratorija je  normalna sem parametara upale (SE, CRP i fibrinogen) koji pokazuju prisustvo  zapaljenske reakcije u organizmu.Rano je za dijagnozu povišenog krvnog  pritiska na osnovu jednog merenja tako9 da mislim da je 1/4 Presolola  dovoljna.