Poštovani dr,
    imam 40 godina 179 cm i 103 kg. Na kontroli kod mog kardiologa posle urađenoog ultrazvuka rekao mi je da mi se srce uvećalo i da se to vidi na EKG snimku. Predloženo mi je da uradim UZ srca, UZ štitne žlezde, snimanje rentgenom srca i pluća kao i snimanje želuca. Sve ću ja to uraditi, ali Vas molim da mi što detaljnije objasnite kako je došlo do uvećanja srca, tj šta sve može izazvati uvećanje. Voleo bih znati i da li to uvećanje znači i najavu neke teže bolesti. Što se mojih simptoma tiče osećao sam povremeno (jednom u nedelju ili dve ) stezanje u predelu grudi. Tada uglavnom popijem čašu vode i to prođe. Ipak pre dve nedelje steglo me je u predelu grudne kosti i držalo me nekoliko sati sve dok nisam popio 2 tablete bromozepama od 3 mg.
    Molim Vas da mi što opširnije objasnite o čemu se ovde radi.
    Unapred zahvaljujem na odgovoru.

    Odgovoreno: 09. 01. 2009.
    • EKG nije toliko osetljiv da se sa sigurnošću postavi dijagnoza uvećanja srca (verovatno se misli na zadebljanje zidova leve komore). UZ srca je suverena dijagnostička metoda za to i obavezno ga uradite. Zadebljanje zidova leve komore (hipertrofija) se najčešće javlja kod nelečene hipertenzije. Ako se radi o uvećanju srčanih šupljina (dilatacija srca) onda su neki drugi razlozi u pitanju. U svakom slučaju UZ će pokazati kako srce izgleda. Vi bi morali da obratite pažnju na težinu (evidentan je višak) jer ste sa tom težinom u zoni većeg rizika zaa neke dogadjaje. Simptomi koje opisujete ne liče na srčane.