Postovani dr.Perisicu,   Imam 24 godine, visok sam 2 metra, tezak 80kg. U ranijoj mladosti sam   trenirao povremeno neke sportove, a sad igram povremeno rekreativno.   Moji problemi pocinju pre 5 godina. Imao sam nekoliko zaista jakih   panicnih napada sa jakim intenzitetom straha od smrti (od tad, pa dve   godine   unapred nisam znao sta mi se desava). Posle radjenja EKG, dobio sam uput   na   ultrazvuk, zbog suma, koji je verovatno od prolapsa zaliska. U   medjuvremenu   doktorka moje bivse devojke (tu doktorku nikad nisam ni video) kaze kako   sam   ja preziveo infarkt na nogama, i to na osnovu istog tog EKG nalaza. Strah   se   pojacava, napadi hipohondrije, napadi panike, anksioznost (tada nisam znao   ni sta je to). Odmah uradim ultrazvuk i dr. spec. mi kaze da je sve u   redu,   da imam prolaps zaliska (zbog kog verovatno imam retka preskakanja srca),   ali da mogu normalno da se bavim sportom. Nakon toga, 2-3 godine posecujem   grupne i individualne psihoterapije, uzimam terapiju antidepresivi+   anksiolitik. Ovog leta odlazim na analize krvi (sve u redu) i EKG zbog   povremenog dozivljaja lupanja srca, uglavnom u odredjenim situacijama,   npr.   kad legnem da spavam ili!   promenim polozaj... Doktorka mi kaze da je EKG nalaz odlican, i da   jedino sto cuje je taj mali sum, kako ona kaze, to je verovatno zbog   zaliska.   Moje pitanje se odnosi na nesto sto mi se desilo danas, kao i pre godinu   dana. Danas, pred kraj igranja kosarke, odjednom je srce pocelo da mi jako   i   brzo lupa, oko 2 minuta. Bez bolova. To isto se desilo i na fudbalu prosle   godine. Mozda treba da napomenem da sa kondicijom nisam nikad bio   najbolje,   a da sam na ovaj basket usao nezagrejan, a na taj fudbal sam otisao umoran   i   neispavan.   Da li to moze imati veze sa tim visegodisnjim strahom, posto u tom   periodu   sam u svaku fizicku aktivnost ulazio (ulazim) sa odredjenom dozom straha   (kao i u neke druge zivotne situacije), ili moze imati veze sa prolapsom,   ili nesto trece?   Unapred hvala.

    Odgovoreno: 28. 11. 2007.
    • Iz podataka koje ste mi dali ne vidim elemente bilo kakve bolesti. Priča o > infarktu u osobe od 24 godine je smešna a ultrazvuk srca je isključio svaku  mogućnost da se nekad to desilo. Za Vaše normalno funkcionisanje je jako > važno da se oslobodite straha jer ta njega stvarno nema razloga.