Postovani dr.Perišić,
    Moj otac (66 godina) boluje od visokog krvnog pritiska godinama. Prve tegobe je imao vec u 27-oj godini. Zadnjih deset godina uzima lekove za snižavanje pritiska (Zorkaptil i Nifelat) i uglavnom ga održava u normali, no bez lekova vrednosti pritiska su oko 200/100. Inače je nepušač, ne pije i nema problema sa viškom kilograma, fizički je aktivan i radno je angažovan. Pre dve godine imao je TIA, simptomi su bili otežan govor i pisanje, ali je poremećaj trajao kratko, manje od sat vremena. Nakon toga bili smo kod neuropsihijatra i snimio je krvne sudove mozga i karotide. Ništa nije bilo alarmantno, ali su konstatovane arteriosklerozne promene. Takodje je snimio krvne sudove ruku i nogu, gde je lekar rekao da je kad se uzmu u obzir godine sve prihvatljivo. Radio je i UVZ srca i konstatovana je stenoza arterije i hipertrofija leve komeore. Pre neki dan je radio ultrazvuk gornjeg abdomena i konstatovano je da abd. arterija ima prečnik 18mm i da ima dosta ateromatoznih plakova. Krvna slika je uglavnom uredna, vrednosti triglicerida su uvek u granicama normale, holesterol je povremeno povišen (max 7,2), ali u zadnjih dve godine je značajno korigovao ishranu, uzima ginko i zeleni čaj, te je i ta vrednost uglavnom blago povišena, a indeks arterioskleroze je dobar. Mene zanima, koliko je to proširenje krvnih sudova opasno i kakve su mogućnosti lečenja, treba li holesterol snižavati lekovima? Takodje, volela bih da mi preporučite nekog dobrog kardiologa (Novi Sad, Sombor) jer u nedostatku dobrog lekara opšte prakse, koji nažalost ne smatraju potrebnim dalje ispitivanje, uglavnom prepišu lekove, imam utisak da lutamo. Napominjem, sve pomenute preglede uradili smo na svoju ruku.
    Unapred hvala! Andreja

    Odgovoreno: 12. 03. 2007.
    • Poštovani Andreja, stvarno ste iscrpno opisali zdravstveno stanje Vašeg oca pa mogu dati svoje mišljenje, naravno nekompletno jer je bez kontakta sa bolesnikom i pregleda. Mislim da Vaš otac ima dosta raširenu aterosklerotsku bolest koja je do sada dijagnostikovana na karotidnim i moždanim arterijama a prisutni su i plakovi na abdominalnoj aorti. Holesterol je povremeno povišen. Ali... Oba leka za povišen pritisak koja uzima su vrlo kratkog dejstva, moraju se uzimati više puta dnevno i po pom mišljenju malo zastareli. Lekove treba da promeni internista ili kardiolog koje imate sigurno i u Somboru u u Novom Sadu. Obavezan je lek iz grupe statina( SORTIS, VASILIP,CHOLIPAM....) kojim bi se holesterol oborio na vrednosti 4,5mmol/L.