Molim Vas da mi odgovoritena sledece pitanje Pacijent star 58   godina,vec   deset godina hipertonicar,nepusac,bez povisenih vrednosti masnoce u   krvi,podlozan stresu,povremeno popije manje kolicine alkohola,sa   hipertrofijom leve komore,bez drugih oboljenja.Od pocetka lecenja promenio   nekoliko antihipertenziva,sada na 5mg norvaska u podne.Tenzija bila   160/100mmHg,puls oko 50.Pri uvodjenju ace inhibitora nije bilo smanjenja   pritiska,diuretici su izazivali aritmije,a beta blokatori smanjivali puls   na   manje od 50,cak 46. Posle uvodjenja nifelat retard tbl. 10 mg ujutru i   10mg   uvece,AT se stabilizovala na max 150/90,a puls nije manji od 60.S obzirom   da   su oba leka iz grupe blokatora Ca kanala,da li je ovo bezbedna   kombinacija.Pacijent neme nikakve subj. tegobe kao ni otoke.   Unapred hvala i pozdrav od koleginice iz sluzbe opste medicine

    Odgovoreno: 28. 11. 2007.
    • ACE inhibitori bi se morali dati u maksimalnoj mogućoj dozi pre nego se  proglase neefikasnim. Ako pacijent loše podnosi beta blokatore, razmotriti  diuretike (je li pacijent gojazan). Možda bi dobar izbor bili sartani  (Diovan, Lorista). Ja lično kombinaciju antagonista kalcijuma dajem samo u  pacijenata sa dokazanim spazmom koronarnih arterija. Da li pacijent ima  sedativ( podlozan stresu).