Mojoj majci koja ima 67 godina uradjena je koronarografija.   Nalaz je sledeci :   LKA : Glavno stablo suzeno pred bifurkacijom 40%, RIA proksimalno suzena   70%, u daljem toku difuzno ateromatozno izmenjena, bez znacajnih stenoza.   RCX proksimalno suzena 50%po odvajanju OM1 okludirana.   DKA : Okludirana proksimalno.   ZAKLJUCAK :indikovana je hirurska revaskularizacija miokarda - bypass   RIA,   RCx, ACDx.   Zavrsna dijagnoza : I 20 ANGINA PECTORIS STABILIS. HYPERTENSIO ARTERALIS.   HYPERLIPOPROTEINAEMIA. DIABETES MELLITUS TIP II. HYPOTHYREOSIS.   U iscekivanju obavestenja o terminu za operaciju, molim da mi odgovorite   sta tacno podrazumeva ovakav hirurski zahvat. Kakva je priprema i   postoperativni period ?   Unapred se zahvaljujem na odgovoru.   Mirjana

    Odgovoreno: 28. 11. 2007.
    •  Poštovana ovaj nalaz znači da se kod Vaše majke trebaju 3 krvna suda rešiti koronarnom  hirurgijom. S obzirom da je dijabetičar operacija je za nju najbolja  varijanta. Sa noge će se uzeti vena-graft za dva krvna suda (DKA,RCX) a  treći krvni sud (RIAA) biće rešen arterijskim graftom (a.mamaria). Po  terminima koji su napisani čekate termin na Institutu DEDINJE, koje je vrlo  dobra kuća za proceduru koju treba uraditi.