Postovani,imala sam koksaki virus koji je uzrokovao zapaljenje srcanog misica ,pre 8 godina.Nisam nikakve lekove pila.Nisam bila na kontroli vec 5 godina.Ponekad imam simptome koje sam imala u to vreme "najjace bolesti" ali sam naucila da zivim sa tim.Interesuje me samo da li je to normalno i da li ce uvek biti tako,da li sam u pravu sto se ne obazirem?(probadanje i stezanje u predelu grudnog kosa,jako i ubrzano lupanje srca dok mirno sedim...ali sve kratko traje?!) hvala

    Odgovoreno: 12. 03. 2007.
    • Opasnost koju nosi koksaki virus za srce (a i druge virusne i bakterijske upale srčanog mišića) je pre svega u gubitku plemenitog tkiva koje od srca ostavlja "krpu" i drastično umanjuje sposobnost srca da rado kao pumpa. Na sreću najveći procenat ovih infekcija se završi bez ikakvih posledica pa mislim da je tako bilo i kod Vas, inače bi imali ozbiljno gušenje pri naporu i ne bi mogli da obavljate ni najobičnije poslove jer bi se intenzivno zamarali. Tegobe koje opisujete: probadanje i stezanje pri mirovanju,kratkotrajno lupanje srca, po mom mišljenju kod Vas ne predstavljaju znak bolesti ili oštećenja srca.