Poštovani doktore,
    Imam 23 godine, dijagnoza je sledeća: Hypertensio art. Sinus tachycardia Insuff. valvulae mitralis. Nalazi ultrazvuka: Prednji mitralni kuspis hiperehogeniji i koritasto se uvija u sistoli. Ehodinamika nije ugrožena. IVS normalnih dimenzija i sistolnog debljanja. LV normalnih dimenzija i bez segmentnih ispada. Uz perikard značajne adhezije. LVPW normalnih dimenzija i sistolnog debljanja. Vidi se MR u tragu. EF=62%, zidovi leve komore su normalne debljine 1cm.12 VES za 24h. Od lekova koristim concor 2,5mg ujuru, 1,5mg bromazepam. Kod skoka pritiska prepisan mi je nifelat po potrebi. Pritisak mi često varira od 9055 do 160118, a puls mi je ujutru oko115, a jednom je bio 147. Brzo se zamaram, imam česta gušenja i osećam da mi preskače srce.
    Da li je ovo opasno? Kakve su mogućnosti izlečenja ove bolesti? Da li je potrebna operacija ?

    Odgovoreno: 25. 12. 2008.
    • Redom. Ako je hipertenzija jedino što Vas muči, mislim da je najcviše vezana za Vaš emotivni ststus jer se samo tome mogu pripisati onakve varijacije pritiska. Dijagnoze su bombastične i nerealne jer se u nalazu opisuje trivijalna i beznačajna mitralna regurgitacija a koja se kasnije upisuje u dijagnoze kao regularan nalaz. Moj savet: ponovite EHO srca u drugoj kući.