Poštovani dr,
    Imam 61 godinu. U poslednjih nekoliko godina osećam zamor prilikom kretanja stepeništem ili bržem pešačenju. Osećam stezanje u predelu grudi koje se širi prema vratu. Klinička dijagnoza je: Sy anginae pectorius susp. Propisana terapije: Conccor 5 mg, Monizol 20 mg 1-1‚-0, Lopion 2 mg, Cardiopirin 100, NTG pp, Simvor 20 mg. P=80, TA=120/80. EKG: sin ritam, fr 80/min, normogram, aplatiran T u au aVL R/S u V2, bez promena ST segmenata i T talasa u prekordijalnim odvodima.Na testu opterećenja: 3 min 25 W 130/80 94 puls; 3 MIN. 50W 145/80 108 puls i 3 min. 75 W 155/80 126 puls. Test opterećenja na biciklu orgometru: 25-75 W, trajanje 9 min Postignuta fr 126/min. Dalji test je prekinut, jer sam osećala zamor. Nisu registrovani poremećaji srčanog ritma i provođenja u toku opterećenja u toku opterećenja i u fazi oporavka. Posle 1 min odmora fr srca iznosi 85/min. Arterijski pritisak posle 3 min odmora iznosi: 140/80Na RTG-u u toku testa, po završetku opterećenja i posle odmora koji je trajao 6 minuta, bez značajnijih promena ST segmenta. Na postignutom nivou opterećenja nisu registrovane ishemijske promene..Krvna skika: holesterol 7,85, HDL 1,7, LDL 5,93, TGL 1,40, IA 3,48 SE 17/36 T3 1,52, T4 98,9 THS 1,85 glukoza 3,95.
    Pitanje: O kojoj se dijagnozi, zapravo, radi s obzirom da i dalje imam iste tegobe. Redovno uzimam propisanu terapiju kao i nitroglicerin ponekad. Da li treba da uradim još neke pretrage i koje? Da li mi je određena pravilna terapija?
    Hvala.

    Odgovoreno: 21. 12. 2008.
    • Tegobe koje opisujete liče na koronarnu bolest oblika stabilne angine pectoris. Medutim, testovi koje ste uradili nisu dali potvrdu za postojanje ove bolesti ali njihova specifičnost nije apsolutna. Terapija koju ste dobili je odlična. Proverite ponovo holesterolo posle mesec dana uzimanja Simvora.