Poštovani,
    Moja završna dijagnoza je: OP: SUBSTITUTIO VALVULAE MITRALIS CUM MECHANICAL PROSTHESIS ST JUDE No 33/01.09.2008. g. Dana 04.12.2008. godine uradio sam holter EKG sa sledećim zaključkom:
    Srednja srčana frekvencija 76/min. minimalna 54/min. maksimalna 103/min. Pauza dužih od 2,5 sec. nije bilo. Registrovano je 44 pojedinačnih ventrikularnih ekstrasistola i 15 pojedinačnih supraventikularnih ekstrasistola. Nije bilo promena u ST segmentu. QTC interval nije značajno produžen (50%) vremena između 450 i 470 ms. Mikro T alternans negativan. Analiza varijabilnosti srčane frekvence (HRV) daje srednji relativni rizik za teže neželjene kardiovaskularne dogadjaje. Procena rizika za sleep apneju 4/14-nizak rizik za apneju u snu. Dugme marker tegoba aktivirano više od 60 puta-pojedinačne VES i SVES.
    Objasnite mi šta je to sleep apneja i koliko je to u mom slučaju opasno ili dobro i kakvi su ostali pokazatelji?
    Unapred se zahvaljujem!

    Odgovoreno: 21. 12. 2008.
    • Sleep apnea je je poremećaj disanja, a koji se javlja za vreme sna. Karakteriše se dugačkim pauzama u disanju koje provociraju centar za disanje, a koje mogu biti praćene i usporenim radom srca. Vi to nemate u analizi Holtera. Ostali parametri su prihvatljivi.