Poštovani doktore,
    Imam 56 godina, nepučać, ne uzimam alkohol, pritisak uglavnom 130/80, izvršio sam pregled Ultra zvuk srca sa kolor Dopplerom, transkranijalni Doppler arterija Willisovog poligona i Kolor Doppler magistralnih arterija vrata. Nalaz je sledeći: Leva pretkomora uvećanih dimenzija 44 mm. Mitralni zalisak degenerativno izmenjen, očuvane pokretljivist. Transmitralni protok je po tipu očuvane relaksacije leve komore. Leva komora normalnih dimenzija 54/35 mm, očuvane sistolne funkcije 64%. Kinetika leve komore je očuvana segmentno i globalno. Koren aorte je normalnih dimenzija 36 mm, valvula trolisna, degenerativno izmenjena, separacija očuvana 21 mm Desna komora normalnih dimenzija 23 mm. Trikuspidalni i pulmonalni zalistak izgledaju normalno. U srčanim šupljinama se ne registruju strane mase. Perikardne priraslice na lateralnom zidu leve komore. Traskranijalnim Dopplerom registrovane suficijentne brzine protoka, bez značajne asimetrije, povišenog vaskularnog otpora obostrano. Brzine protoka u cm/s levo desno ACA 51 50 ACM 60 64 ACP 48 49 AB 47 Prilikom rotacionih testova glave u VB slivu protok značajnije ne slabi. Obe arterije oftalmike su anterogradnog smera, suficijentnih brzina protoka (levo 25 cm/s, desno 26 cm/s). Sve karotidne arterije su normalnih sirina, involentno promenjene blago ispred životne dobi (debljina intime i medije 0,9 mm). U račvi leve ACC registruje se kalcifikovani plak, neravne površine od 15% suženja. Protok kroz sve karotidne arterije je suficijentan, povišenog vaskularnog otpora. Obe vertebralne arterije su normalnih širina, involutivno promenjene blago ispred životne dobi. Protok kroz vertebralne arterije je anterogradnog smera, suficijentnih brzina.
    Molim Vas da mi protumačite ove nalaze, pošto su u njima iskazane neke degenerativne promene. Da li se sa ovakvim nalazima mogu baviti rekreativnim sportom. Inače se relativno dobro osećam.
    Hvala.

    Odgovoreno: 21. 12. 2008.
    • Ja mogu interpretirati samo kardiološki deo Vašeg nalaza. Degenerativnee promene dolaze sa godinama ali su kod Vas (56 godina) ipak prerano postale vidljive. Uvećana je leva pretkomora i to može biti bitan činilac za nastanak nekih aritmija (fibrilacija pretkomora). Po mom mišljenju možete se rekreativno baviti sportom, bez dizanja tegova.

Komentari na pitanje: #17144

    • Prijateljica je imala pregled srca i dobila ove nalaze pa bih zamolila da pojasnite sta sve ovo znaci: mitralni kuspusi pokretni transmitralni protok poremecaj u relaksaciji regurgitacija 1+ trikuspidna regurgitacija sa maksimalnim gradijentom od 22 mmhg