Genetski imam predispozicije za srčane bolesti. Još od rane mladosti imam povremene aritmije i tahikardije i izuzetno mali pritisak. Na pregledima su mi uvek do sada govorili da je to zbog "mladalačkog" načina života. Sada više to ne može da bude odgovor, jer vodim miran, stabilan, bračni život (sada imam 33 god) a osećam iste simptome i baš mi smetaju. Zamaram se, otkucaji su mi u stanju mirovanja izuzetno visoki i osećam jaku malaksalost.
    Moje pitanje je sledeće, kojim testovima i analizama treba da se podvrgnem da se ustanovi uzrok ovih simptoma?

    Odgovoreno: 21. 12. 2008.
    • To što je u Vašoj familiji bilo srčanih bolesti ne znači da i Vi bezuslovno morate imati ista oboljenja i nemoojte stvarati takva predubedjenja kod sebe. Trebate biti pažljiviji sa faktorima rizika. A tegobe koje opisujete, ubrzan srčani rad, treba objektivizirati. Da bi se videlo kada se javlja ubrzaan rad srca najbolje je da nosite Holter 24 sata, čime se može analizirati Vaš EKG. Videće se da li je ubrzan rad samo u budnom stanji ili i za vreme sna, najviša frekvenca i doktor će imati dovoljno informacija da li treba da Vam da neki medikament. Mali pritisak nije bolest i veoma retko ga treba lečiti.