Poštovani,
    Imam 29. god. i rešio sam da uradim kardiološki pregled (06.12.08.), iako nije bilo nekih razloga. Tada su EKG i ultrazvuk srca bili uredni (postoji laka sklerotičnost aorte). Pritisak mi je bio 140/90. Dva dana posle ove kontrole (08.12.08), gornji pritisak mi varira od 140 do 152, a donji od 90 do 100. U pojedinim trenucima imam ubrzan rad srca. Iz ovog razloga sam otišao u Hitnu pomoć (noć 8. na 9.12.) i EKG je bio u redu i pritisak 130/70. Moram naglasiti da sam izgubio apetit i da u predelu želuca osećam, ponekad, kao neko peckanje i težinu. Desi mi se da dosta i podrigujem i da osećam nadutost stomaka. Takodje, stopala mi se dosta znoje i ponekad osećam hladnoću. Juče (10.12.08.) nisam imao ubrzan rad srca. Kardiolog mi je dao da uradim kontrolu lipida, čiji su rezultati u redu, dok je nivo šećera 6.3. Takodje, želim da napomenem da sam 2004. godine lečen od čira na dvanaestercu, koji je bio uzrokovan heliko bakterijom. Tada je i utvrdjena HH.
    Koji je Vaš savet?
    Unapred zahvalan!

    Odgovoreno: 21. 12. 2008.
    • Krvni pritisak nije konstanta i ne treba očekivati da će njegove vrednosti biti slične ili iste čak i pri uzastopnim merenjima.Ipak je za Vaše godine donji pritisak povišen i on ne bi trebao da prelazi 90mmHg. Razlozi za njegovo povećanje mogu biti i povišen tonus (nervoza), uzimanje dosta tečnosti i soli itd. Proverite pritisak još par puta pre nego se odlučite da Vašeg lekara dovedete u situaciju da Vam odredi terapiju. Druge tegobe koje opisujete stvarno liče na gastrične smetnje pa zboh njih konsultujte gastroenterologa.