Gospodine doktore,
    Moja 83 g majka je imala 24 h holter test prije 2 meseca sa ovim doktorovim zaključkom: "Registrovano je 100.402 srčanih ciklusa, ritam je sinusni max., fr max.102/min; min 40/min otkucaja. Oko 6000 SVES pojedinačno, u parovima, tripletima, kraćim nizovima; 1 paroksizam SVT fr 105/min trajanja oko 1 minute. VES nisu registrovane, PQ blago produžen, bez značajnih pauza u srčanom radu". Inače u numeričkom pregledu aritmija piše: total 5285 TA; 21895 BRA; 5140 ARR; 2014 SVPB. Kada ja merim majci ujutro puls uglavnom ima bradikardiju 49-54/min često sa aritmijom (spori ritam pa ubrzani nekoliko otkucaja ). Krvni pritisak se kreće od 120/45-150/54 što pokazuje niski dijastolički pritisak i visoki puls pritisak. Nema angiozne bolove niti teško disanje. Kardiolog joj je prepisao na osnovu holter rezultata sledeće lekove: Dilcoran 40mgx2; Cortiazem retard 45mgx2; Ramipril 1,25 mg; Aspirin 100mgx1. Posto i Dilcoran i Cortiazem usporavaju rad srca a Ramipril snizava i dijastolicki pritisak, da li mislite da su ovo pravi lekovi za nju? I pošto ima dugogodišnju bradikardiju sa aritmijom da li ona ima i bolestan sinusni čvor? Cortiazem nije još počela piti, jer se boji teže bradikardije. Dilcoran je prestala, jer nema angioznu bol, a Ramipril je prestala, jer je pritisak bio niži.
    Hvala

    Odgovoreno: 16. 12. 2008.
    • Dilcoran je sigurno neće usporiti, jer on širi krvne sudove srca, što će omogućiti bolje snabdevanje srca krvlju. Sa pritiskom koji ste naveli stvarno ne vidim logiku za davanje Cortiazema, ali on nije tipičan lek za usporenje, iz te grupe mnogo izraženiji efekat ima Verapamil. Sa 83.godine mislim da ipak treba da uzima neku terapiju i da nije dobro da odbaci sve lekove. Svi lekovi koje ste navodili imaju i neke druge osobine koje mogu koristiti.