Poštovani doktore,
    dijagnoza moje majke je Hypertensio arterialis essentialis.- oscilatoria, a u Mišljenju piše : Žali se da ima osećaj lupanja. U toku 24 satnog AEKG se registruje sinusni ritam sa retkim VES epizode sinusne bradikardije ispod 40 min više od 10 udara . AV blok I stepena. Dijastolna disfunkcija po tipu usporene relaksacije. Granična debljina zidova leve komore. Očuvana sistolna funkcija miokarda leve komore. Dijametri srčanih šupljina su u granicama normale. Valvule kompetentne. Terapija : Lotar film tableta 100mg 2x50 Atacor film tableta 10 mg 1x1 Aspirin protect 100 tablete 100 mg 1x1 I pored terapije veoma često ima probleme nizak pritisak, mali broj otkucaja, osećaj nemoći, usne joj poplave, a otkada koristi ovu terapiju ima i vrtoglavicu.
    Zanima me da li se Vi slažete sa terapijom i da li mislite da je ugradnja pesmejkera neophodna ?

    Odgovoreno: 08. 12. 2008.
    • Vrtoglavica može biti najava da se iscpljuju kompenzatorni mehanizmi zbog sporog srčanog rada. Pejsmejker je pametna predostrožnost da se bradikardija neće pogoršati i daje odrešene ruke za intenziviranje terapije.