Poštovani doktore,
    imam 29 god. Dg. Hypertensio art. Hipertenzija se pojavila pre pet godina negde u šestom mesecu moje prve trudnoće. Po savetu doktora pila sam metil dopu i bensedin, ali su se i dalje vrednosti pritiska kretali do 140/100. Porodila sam se mesec dana pre termina zbog iznenadnog pucanja vodenjaka. Posle porodaja vremenom stanje se pogoršava, jako česte glavobolje, jakog intenziteta, uznemirenost i pritisak od 140/100 do 180/140. Uzv srca; sve srčane strukture dobre veličine i funkcije. Uz abdomena; Jetra homogena ž. kesa prazna, pankreas, slezina, bubrezi i r.prostor b.o. Protoci kroz renalne arterije uredni IR a ren.dex.6,8 a a.ren.sin.6,5 Nalazi na šitastu žlezdu u granicama normalnih vrednosti. Krvna slika; Le;4,9 Er.4,69 Hgb;134 Plt;241 Se;6 SGOT;18 SGPT;51 LDH;205 CPK;56 Holesterol;5,9 Trigliceridi;0,7 Urea;5,5 5,9 Na; 139 K;4,6 GLYCAEMIA; 5,03 KREATININ;48, 62 KALCIJUM 2,37 EKG; sinusni ritam br.80/min. EEG; nalaz uredan. Kardiolog mi je prepisao metil dopu 3x500 mg. Nekih dva meseca stanje se stabilizovalo, da bi nakon tog vremena pritisak bio oko 160/120.Glavobolje su retke i dosta slabijeg intenziteta, ali je uznemirenost i dalje prisutna, pogotovo uveče kada legnem imam utisak da u grlu osećam otkucaje srca. Doktor mi prepisuje concor 5mg. 1x1 metil dopa 3x250 mg. Sada posle dva i po meseca te terapije pritisak je do 120/80, nekad i dosta niži, glavobolje više nema, a i moje opšte stanje je mnogo bolje..
    Interesuje me šta Vi mislite šta može biti uzrok mojoj dijagnozi, koliko se dugo leči i da li je moguće izneti još jednu trudnoću? Da li postoji još neki lek koji ima isto dejstvo kao concor koji bi smeo da se koristi u trudnoći? Da napomenem još i to da nisam gojazna, a što se tiče naslednog faktora moji roditelii tek od skora imaju problem sa hipertenzijom.
    Izvinjavam se što sam bila toliko opširna, nadam se da ćete mi ubrzo odgovoriti.
    HVALA!

    Odgovoreno: 08. 12. 2008.
    • Pojava povišenog pritiska u trudnoći nije neobična ali odmah po porodjaju treba razjasniti da li hipertenzija apostoji ili ne. Metil dopa nije najbolji izbor van trudnoće za lečenje hipertenzije. To što ste u prvoj trudnoći reagovali tako ne znači da bi i druga bila praćena hipertenzijom. Ima lekova koji se mogu koristiti u trudnoći ali u prva 3 meseca, dok traje organogeneza, nije pametno uzimati nikakav lek.