Poštovani,
    Sin mi ima 21. godinu i ima problem povišene trigliceride, nekoliko merenja su pokazala 3,4-3,8. Nisu se smanjili nakon dijeta, koje ipak nisu bile stroge. Takodje, ima problem povišenog gornjeg pritiska 140-160, a niskog donjeg 60-80 i povišen broj otkucaja srca 80-95. Visok je 190 cm i težine 95 kg. Fizički je aktivan mada se bavi sportom. Lekari su mu dali samo lekove za smirenje, mada smatram da mu EKG nije u redu.
    Šta može da bude uzrok, kako lečiti i kome je najbolje se obratiti u Kragujevcu ili Beogradu.
    Unapred zahvaljujem na odgovoru.

    Odgovoreno: 08. 12. 2008.
    • Prve i najosnovnije pretgare koje treba aučiniti su HOLTER EKGa i EHO srca. Na taj način će se videti morfologija srčanih struktura i oceniti kretanje srčane frekvence tokom 24 sata. U godinama u kojima je Vaš sin visoki trigliceridi ne predstavljaju tako ozbilajn faktor kardiovaskularnog rizika kao u kasnijim godinama ali ipak ih treba pratiti periodično. Ako se na uradjenim pretragama nadje nešto onda možete ići dalje sa ispitivanjem. Ove prve pretrage možete raditi kod Vaših kardiologa.