Poštovani doktore,
    moj prijatelj ima srčane tegobe. Lekari su mu predložili pejsmeker terapiju (RCT) zbog uznapredovale srčane slabosti. Nije mogao ništa da sazna o toj terapiji, pa Vas moli da mu ukrato objasnite o kakvoj se to terapiji radi.
    Hvala unapred i pozdrav od Andreje i Svetozara.

    Odgovoreno: 27. 11. 2008.
    • Ispravno je CRT (cardiac resinchronisation therapy) a radi se o pejsmejkeru sa 3 elektrode: u desnoj pretkomori, u desnoj komori i u koronarnom sinusu preko koje se stimuliše leva komora. Na taj način se postiže uskladjivanje vremena kontrakcije leve i desne komore što je u neekih pacijenata, kao što je Vaš prijatelj, glavni tazlog srčane slabosti. Ovakvi pejsmejkeri se u Srbiji ugradjuju u Beogradu, Novom Sadu i Nišu.