Imam 42 godine i već nekoliko godina bolove u predelu srca i povremene tahikardije ( do 130/min). Pijem Presolol 2x1/4 i Bromazepam 1,5 po potrebi. U zadnje vreme napadi su učestali i došlo je do nekih promena na EKG-u koje ranije nisu konstatovane. Pre oko mesec dana sam hospitalizovan na int. odeljenju.EKG nalaz : sf 95/min. rS D3 aVF uz aplatiran T D3, depresija ST za 0,1 mV uz negativan T V2-V4, aplatiran T V5, znaci inkompletnog BDG... Se 2, CK 70, Ldh 437, Šuk 5,5, trig. 0,61 Troponin T 0,01 EHO: Minimalno raslojavanje perikarda ispred prednjeg zida desne komore i na inferiornom zidu, MR 0-1+PR1+; EF 62 Predložen farmakološki stres test ali uradjen test opterećenja po Bruce protokolu - EKG pre opterećenja sf 123/min,IBDG, horizontalna depresija ST uz bifazan T u V2-4; EKG u opterećenju bez patoloških promena u finalnoj oscilaciji ; EKG u odmoru posle 3 min. odgovara onom pre opterećenja. Test prekinut posle 4:38 min. zbog postignute submax frekvence.Test proglašen negativnim! Napominjem da sam bio jako uplašen pre i za vreme pregleda.
    Molim Vas za savet da li treba uraditi još neke pretrage i ima li mesta zabrinutosti ? Da li se na osnovu MDCT koronografije može isključiti postojanje angine pectoris i koliko je ta dijagnostika pouzdana?

    Odgovoreno: 27. 11. 2008.
    • Mislim da ste uraditi dosta dijagnostike za prvo vreme. MSCT nije toliko pouzdan u dijagnostici koronarne bolesti, bar je takvo moje isksustvo. Test je negativan , to znači da nema elemenata koronarne bolesti. ALi, taj test može biti i lažno negativan. Konačna odluka o koronarografiji je na Vašem kardiologu a na osnovu kliničke slike i dodatne dijagnostike.