Zbog angine pektoris i sumnje na trosudovnu bolest, mojoj majci je na   predlog kardiologa zakazana koronarografija. Napominjem da je vec duze   vreme   pod terapijom i da je njeno stanje bolje. Nema ucestalih gusenja -   desavaju   se povremeno pri naporu i kod izlaska iz kuce kada je napolju hladno.   Zanima me kakav je rizik kod koronarografije i koje su moguce   komplikacije. Da li postoji verovatnoca da se tokom intervencije uradi jos   nekakav zahvat ? Majka je jako uznemirena i uplasena i brinem da se zbog   toga njeno zdravstvano stanje ne pogorsa. Postoji li mogucnost da se vec   zakazana koronarografija otkaze ukoliko pacijent nije spreman na rizik ?

    Odgovoreno: 29. 10. 2007.
    •  Deo ovoga što ću Vam napisati su moji stavovi a deo su opšte prihvaćeni.  Moj stav o trosudovnoj bolesti pre koronarografije: niko nije toliko pametan  da može unapred interpretirati nalaz i predvideti trosudovnu bolest i puno  puta je nalaz umeo da nas u sali iznenadi. A evo rizika od pojedinih  komplikacija pri koronarografiji:  RIZIK KATETERIZACIJE SRCA I KORONARNE ANGIOGRAFIJE    Mortalitet 0.06%   Infarkt miokarda 0.05%   Cerebrovaskularni incident 0.07%   Aritmija 0.38%   Vaskularne komplikacije 0.43%   Reakcija na kontrast 0.37%   Hemodinamske komplikaije 0.26%   A zahvat se može uraditi ako je pacijent pripremljen lekovima(clopidogrel +  aspirin), naravno ako je operater interventni kardiolog spreman da odmah  uradi tu proceduru. Prvi i osnovni uslov za koronarografiju je pismeni  pristanak pacijenta i pacijent u svako doba, čak i na stolu može odustati od  koronarografije.